Εισηγητές

ΕΝΟΤΗΤΑ 1Η

Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΗΜΕΡΑ: ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ

1.Γιώργος Καψάλης, Καθηγητής, Πρύτανης Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.
Προσεγγίζοντας πτυχές της Νέας Ελληνικής Γλώσσας.

2.Τζίνα Καλογήρου, Καθηγήτρια Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.
"Ξύπνησα με το μαρμάρινο τούτο κεφάλι στα χέρια": Από την Αρχαιότητα στο Βυζάντιο. Ένα ταξίδι στο χρόνο μέσα από τη νεότερη και τη σύγχρονη Ελληνική Λογοτεχνία.

3.Γεωργία Λαδογιάννη, Καθηγήτρια Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.
Η εξέλιξη της σύγχρονης ελληνικής λογοτεχνίας κατά τη διάρκεια του 20ου αιώνα και το κίνημα του μοντερνισμού.

4.Σμαράγδα Παπαδοπούλου-Μανταδάκη, αν. Καθηγήτρια Πανεπιστημίου Ιωαννίνων-Λογοτέχνης.
Γλώσσα και υπεργλώσσα στην ποίηση του Ανδρέα Εμπειρίκου.

5.Μέλη Συντακτικής Ομάδας Λεξικού Μεσαιωνικής Ελληνικής Δημώδους Γραμματείας Εμμανουήλ Κριαρά.
Από το κείμενο στο λεξικό: το ταξίδι μιας λέξης.

6. Αφροδίτη Παναγιωτάκου, Αν. Γενική Διευθύντρια Στέγης Γραμμάτων & Τεχνών – Ίδρυμα Ωνάση.
Στέγη και Σύγχρονος Πολιτισμός.

7.Γιάννης Μαμάης, Υπεύθυνος Εκδόσεων Gutenberg, Πρόεδρος Διοικητικού Συμβουλίου Φιλοπρόοδου Ομίλου «Το Γαύριο».
ΑΡΟΔΟ, λιμάνια, πορθμεία και βαρκάρηδες της Άνδρου.

ΕΝΟΤΗΤΑ 2Η

ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ, ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΜΜΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ

1. Ιωάννης Πετρόπουλος, Καθηγητής Αρχαίας Ελληνικής Φιλολογίας, Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης, Διευθυντής Κέντρου Ελληνικών Σπουδών Πανεπιστημίου Harvard στην Ελλάδα.
Αρχαιοελληνική γραμματεία και δημοσιογραφία.

2.Θανάσης Παπανδρόπουλος, Επίτιμος Διεθνής Πρόεδρος Ένωσης Ευρωπαίων Δημοσιογράφων, Ιππότης της Τιμής της Γαλλικής και Ουγγρικής Δημοκρατίας.
Μπορεί να υπάρχει ηθική στη δημοσιογραφία; Πληροφόρηση ή επικοινωνία;

3.Γιώργος Δαρδανός, Εκδότης, Κοσμήτωρ Εταιρείας Κυκλαδικών Μελετών, Επίτιμος Πρόεδρος Ομοσπονδίας Εκδοτών.
Η σχηματική σκέψη, ο μονοδιάστατος άνθρωπος και τα ΜΜΕ.

4.Διαμαντής Μπασαντής, Δρ. Επικοινωνίας Παντείου Πανεπιστημίου, Σύμβουλος Επικοινωνίας και Δημοσιογραφίας στο μεταπτυχιακό τμήμα του Ανοικτού Πανεπιστήμιου Κύπρου, Δημοσιογράφος.
Η εξέλιξη της επικοινωνίας στην Ευρώπη και στην Ελλάδα ειδικότερα: Από τον Γουτεμβέργιο μέχρι το Ίντερνετ.

5.Σάγια Τσαουσίδου, Διεθνής Αντιπρόεδρος Ένωσης Ευρωπαίων Δημοσιογράφων.
Ο ρόλος της Ένωσης Ευρωπαίων Δημοσιογράφων στην εκπαίδευση των νέων: Δράσεις και προγράμματα.

6.Νικολέττα Τσιτσανούδη - Μαλλίδη, Επίκουρη Καθηγήτρια Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, Μέλος Δ.Σ. Ένωσης Ευρωπαίων Δημοσιογράφων.
Ελληνικά μέσα ενημέρωσης και οικονομική κρίση: Γλωσσικές αναπαραστάσεις και συμβολισμοί.