Το Πρόγραμμα

Το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων και η Ένωση Ευρωπαίων Δημοσιογράφων ανακοινώνουν τη διοργάνωση Θερινού Πανεπιστημίου με τίτλο «Η Ελλάδα σήμερα: Γλώσσα, Πολιτισμός και Μέσα Μαζικής Επικοινωνίας». Η θερινή ακαδημαϊκή δράση θα πραγματοποιηθεί το καλοκαίρι του 2015 στο νησί της Άνδρου και συγκεκριμένα από 12 έως και 19 Ιουλίου. Το έργο υπάγεται στην Επιτροπή Ερευνών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.

Το πρόγραμμα προσφέρεται σε προπτυχιακούς φοιτητές, αλλά και απόφοιτους, μεταπτυχιακούς φοιτητές, διδάκτορες, ερευνητές, εκπαιδευτικούς και επαγγελματίες. Εισηγητές θα είναι διακεκριμένοι Καθηγητές Πανεπιστημίου από την Ελλάδα και το εξωτερικό και δημοσιογράφοι/πανεπιστημιακοί από τον ευρωπαϊκό χώρο. Προβλέπονται καθημερινές τετράωρες διαλέξεις και εργαστήρια (workshops). Επίσης, το πρόγραμμα περιλαμβάνει συμμετοχή σε εκπαιδευτικές εκδρομές και επισκέψεις σε χώρους πολιτισμού. Αξίζει να αναφερθεί ότι στο επίπεδο των guest lectures του προγράμματος συμμετέχει ευγενώς το Κέντρο Ελληνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Harvard στην Ελλάδα με τον κ. Ιωάννη Πετρόπουλο, Καθηγητή Αρχαίας Ελληνικής Φιλολογίας Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης, Διευθυντή Κέντρου Ελληνικών Σπουδών του Harvard στη χώρα μας.

Το θερινό σχολείο θα καλύψει τις ακόλουθες θεματικές:

• Η Ελληνική Γλώσσα
  • Ο Ελληνικός Πολιτισμός
  • Ελληνικά Μέσα Μαζικής Επικοινωνίας και Πολιτική
  • Ελληνική Ιστορία
  • Ελληνική Ποίηση και Φιλοσοφία

Ο κεντρικός συνεδριακός χώρος του Θερινού Πανεπιστημίου στην Άνδρο είναι το Μουσείο Λαογραφίας και Χριστιανικής Τέχνης.

Δείτε το αναλυτικό πρόγραμμα στον εξής σύνδεσμο: /SUMMER_SCHOOL_PROGRAM

DSC07101 DSC7087 DSC 0057
DSC 0146 DSC 0146 2 DSC 0091